Pub Liberal – ikväll – sveket mot Liberalismen
Liberaldemokraterna arrangerar under våren en serie pubkvällar med politiska och filosofiska diskussioner, på Restaurang Cattelin, i Gamla Stan, Stockholm. Vi bjuder in olika gästdebattörer, med intressanta åsikter, idéer och teorier inom varje område.
Pub Liberal är den nya samlingsplatsen för liberaler i Sverige, oavsett partitillhörighet. Här är det högt i tak, alla är välkomna att delta i debatterna, dialogen är fri och möjligheterna finns att både skapa och sprida nya idéer, samt bygga allianser.
Ikväll har vi vår första pubkväll, och vi inleder förstås med ett hett tema för kvällen; ”Sveket mot liberalismen”. Vi vill veta varför de politiker som idag sitter i riksdagen och kallar sig liberaler, ändå bidrar till en total utarmning av begreppet liberal. Vi vill veta varför det verkar vara en allmän uppfattning idag att liberaler, det är såna där som tycker att man ska sköta sig själv och skita i andra, ha mer övervakning, tuffare skola med mer pekpinnar och betyg, burqaförbud och hårdare straff.
Var tog liberalerna vägen? Var tog de vackra humanistiska idealen om den fria individen vägen? Var tog tilliten till enskilda människors empati, ansvar och kärlek vägen? Varför sviker (nästan) alla politiker idag liberalismen – och värre ändå – ger liberalismen ett dåligt rykte?
Vi vill också undersöka om det är möjligt att bygga allianser över partigränserna, stoppa marschen mot det fascistoida kontrollsamhället och skapa ett liberalt Sverige – på riktigt.
Vi har bjudit in en stark panel med liberaler från olika partier, för att diskutera frågan. Vi har en riksdagsledamot från Centern, en före detta riksdagsledamot från Folkpartie, en före detta partiledare från Piratpartiet, en av grundarna till Liberaldemokraterna – och som moderator en rapp liberaldemokrat.
Bäddat för en spännande och stimulerande kväll, med andra ord!
Panel:
Fredrik Federley (C)
Camilla Lindberg (f.d. FP)
Rick Falkvinge (PP)
Carl Johan Rehbinder (L)
Moderator:
Alexander Bard (L)
Vi börjar 18:30, och vi håller till på på Restaurang Cattelin, Storkyrkobrinken 9, Gamla Stan, Stockholm.
VÄLKOMMEN!
Mer om Pub Liberal:
Liberaldemokraterna, Facebook
This entry was posted on 16/03, 2011 at 6:52 f m and is filed under demokrati, Lagstiftning, Liberaldemokraterna, Liberalism, Piratpartiet, Politik, Samhälle, Sexualpolitik, Yttrandefrihet. You can subscribe via RSS 2.0 feed to this post's comments.
Etiketter: Alexander Bard, Camilla Lindberg, Cattelin, Centern, Folkpartiet, Fredrik Federley, Liberaldemokraterna, Liberalism, Piratpartiet, Pub Liberal, Rick Falkvinge
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
16/03, 2011 den 10:28 f m
Så surt att jag inte kan komma. Skulle verkligen vilja vara där.
16/03, 2011 den 11:47 f m
Oj, ja, det hade varit skitnajs att få se dig där.
Men det blir fler tillfällen – vi kommer att ha en Pub Liberal varannan vecka en tid framöver, med nya fräscha teman varje gång.
Jag tänkte på dig alldeles häromdagen – jag hoppas att familjen mår bra!
16/03, 2011 den 6:33 e m
Om möjligt, filma gärna!
16/03, 2011 den 10:05 e m
http://bambuser.com/channel/liberaldemokraterna
17/03, 2011 den 8:14 e m
Det är ju själve faen att det skall behöva ta sådan jävla tid att få till det fulländade storebrorssamhället – så att Wi av vanligt folk = väsentligt flera än 90 % av medborgarna – kan börja med att lita på staten ! – för under väntetiden har Wi ju ett rent helvete, tyvärr tyvärr… 😥