Nya pressbilder!
Man ska anlita proffs om man vill att något ska bli riktigt bra. Så är det bara. Jennie och jag är ju fotografer båda två, men vi har länge behövt lite nya bilder på oss själva tillsammans, framför allt som pressbilder och till reklam, presentationer och trycksaker för vår företagsverksamhet. Så det behövde vi hjälp med.
Vi har ett antal fotografer i vår bekantskapskrets, men vi valde Per Adolphson, en riktigt erfaren och grymt skicklig fotograf av den gamla skolan – och därtill väldigt rolig och trevlig. Han har fotograferat oss förr, så vi vet att vi funkar bra ihop. Vid tidigare fotosessioner var det mer erotiskt och naket, men vi tänkte att han som omväxling skulle få fotografera oss med kläderna på. Och så blev det.
Så i tisdags åkte vi till Stadshuskajen för att göra bilder. Vi ville ha fräscha, levande bilder med varma färger, inte stela i studio, och just Stadshuset och Stadshuskajen erbjuder en mängd varierade vinklar och bakgrunder. Tre klädombyten hade vi med oss. Och fint blev det – tycker vi i alla fall! Se själv:








Det här är förstås bara ett litet urval – det finns många, många fler bilder, och några kommer vi förstås att lägga upp som högupplösta filer där det passar, som t.ex. pressbilder. Nöjda blev vi verkligen. Vi kan med andra ord varmt rekommendera Per som fotograf vid behov. Om inte Jennie eller jag är lediga, förstås.

Etiketter Per Adolphson, pressbilder, reklam
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
18/06, 2010 den 7:06 e m
tredje uppifrån är min absoluta favorit.
den är full av liv och energi.. me liky
18/06, 2010 den 7:15 e m
Ja, det är en fin bild. Jag gillar den också. Vi fick 137 bilder, och av dem har vi valt åtminstone ett 60-tal som är jättebra, så det finns förstås fler alldeles underbara bilder som jag hade kunnat visa, men det här vara ändå ett hyfsat representativt urval.
19/06, 2010 den 6:00 f m
Your wife breast is heaven, lucky you
19/06, 2010 den 6:12 f m
Haha, yes, everything about her is heaven, and yes, lucky me…
19/06, 2010 den 9:14 f m
Jättebra bilder, man kan ju nästan tro att ni tycker om varandra
19/06, 2010 den 9:20 f m
Nämen… oj! Har det gått SÅ långt?
Vi som trodde att vi var så behärskade och neutrala…
29/06, 2010 den 8:32 f m
Måtte Ni aldrig hamna i det helvetet.
29/06, 2010 den 12:10 e m
Haha, nej, det är nog ingen risk alls.
Behärskad kan jag vara emellanåt, men fanimig aldrig neutral.